Gry, które uczą matematyki. Część z nich na pewno znasz!

Dzieciom z trudem przychodzi nauka rachunków, tabliczki mnożenia czy pojęć matematycznych, gdy przedstawione są one w formie listy działań i skomplikowanych zadań do wykonania. A przecież dzieci mają wrodzoną ciekawość świata! Wystarczy sprytnie ją wykorzystać! Gry są idealnym rozwiązaniem tego problemu.

Szkolne podręczniki bardzo często starają się urozmaicić uczniom czas nauki dorzucając dodatkowe czynności, które należy wykonać. Zadania w stylu: “połącz w pary pytanie z odpowiedzią”, czy “pokoloruj prawidłowe wyniki” to tylko ubieranie nudnych zadań w ładne opakowanie. Dzieci zamiast polubić wykonywanie obliczeń zaczynają przy okazji nienawidzić kolorowania lub rozwiązywania zagadek logicznych.

Jakie gry nauczą moje dziecko liczyć?

Odpowiedź jest dość prosta – prawie wszystkie, w których pojawia się jakakolwiek punktacja.

Liczenie zdobytych punktów, planowanie swoich przyszłych ruchów i maksymalizowanie wyników to całkowicie naturalne czynności, które dziecko wykonuje nie zdając sobie sprawy z tego, że używa matematyki!

Już od najmłodszych lat warto uczyć dzieci używania kostki do gry i liczenia wyrzuconych oczek a następnie pól na planszach. Idealne w tym celu są również wszelakie gry karciane i ich modyfikacje! Najlepsze jest to, że większość z tych gier każdy z nas posiada w domu lub ma do nich łatwy dostęp. Najpopularniejsze z nich mają również swoje wersje online – dostępne za darmo dla każdego.

Gry dla dzieci

Znane gry i ich modyfikacje matematyczne

Gra w chińczyka

Najmłodsze dzieci mają możliwość liczenia wyrzuconych oczek. Nieco starszemu dziecku można umożliwić bardziej skomplikowane obliczenia i modyfikacje:

  • zwiększenie liczby kostek, których oczka należy sumować
  • dodanie zasad dotyczących parzystości np. parzyste wyniki dzielimy na pół
  • wyniki, które są liczbami pierwszymi zapewniają nam dodatkową kolejkę
  • wynik będący kwadratem jakiejś liczby mnożymy razy dwa

Należy pamiętać, aby dopasować trudność modyfikacji do poziomu dziecka. Należy traktować dodatkowe zasady jako urozmaicenie gry, a nie jako naukę! Dobrym pomysłem jest również wprowadzanie nowych zasad etapami, a nie wszystkie na raz.

Gry w chińczyka

Scrable

Tutaj nie potrzebujemy zbyt wielu modyfikacji. Grając według instrukcji musimy naprawdę sporo liczyć! Można jednak wykorzystać model tworzenia słów i zwiększając liczbę literek na gracza ograniczyć jednocześnie zakres słownictwa do pojęć matematycznych. 

Dziecko z chęcią pokona dorosłego wykorzystując do tego swoją wiedzę i umiejętności rachunkowe. Należy jednak pamiętać, aby nie pozwolić sobie ani dziecku na użycie kalkulatora.

Gry w scrable

Monopoly

Gry, w których pojawiają się pieniądze nadają się idealnie do nauki matematyki!

Oczywiście należy mieć na uwadze, że istnieją również wersje z “bankomatem”, który ogranicza potrzebę wykonywania jakichkolwiek obliczeń. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 5-1000 to w tej grze norma, o ile jest to wersja z wydrukowanymi banknotami.

Gra sama w sobie ma naprawdę wiele różnych wersji tematycznych, dlatego każde dziecko znajdzie coś związanego z jego zainteresowaniami.

gry - monopoly

Oczko – gra karciana

Gra polega na dodawaniu wartości kart i osiągnięciu sumy jak najbliższej 21, ale nieprzekraczającej 21.

Nie jest to jednak jedyna gra karciana, która jest w stanie uczyć rachunków. Każda gra, w której pojawiają się wartości kart nada się do nauki! Na początek może to być na przykład gra w wojnę, gdzie dziecko uczy się porównywania liczb. Do dodawania nadaje się idealnie gra w tysiąca, w której musimy liczyć swoje punkty, trzymać w pamięci sporo informacji o rozgrywce i pamiętać o nadanym kartom wartościom.

Każdą z gier można z łatwością zmienić, aby dopasować jej zasady do wieku, umiejętności i potrzeb dziecka. Jest to możliwe nawet z najmłodszymi dziećmi, ponieważ w zwykłej talii kart, każda karta posiada liczbę symboli równej wartości karty.

KARTY DO GRY TALIA KART 54 SZTUKI TRADYCYJNE V3

Double

Bardzo popularna, prosta gra wśród miłośników planszówek. W standardowej wersji uczy skupienia i koncentracji, ale jak w każdej grze, można w niej liczyć punkty! Zasady punktowania wygranych można dopasować do swoich potrzeb i dodawać swoje własne zasady. Podstawowa instrukcja jest na tyle prosta, że możemy zaszaleć ze zmianami!

Rebel, Dobble,  typ gry towarzyskiej

Prawo dżungli

Zasady i forma gry jest nieco podobna do Double. Podczas rozgrywki rozwiniemy koncentrację i skupienie. Pomimo prostych zasad gra zmusza nasz umysł do silnego wysiłku.

Prawo dżungli - FHU Antoni Matyasik - Księgarnia internetowa Tropy.pl

Fantastyczne światy

Gra, której zasady można wytłumaczyć w minutę!

Jej największą zaletą pod kątem matematycznym jest mnożenie punktów i decyzje, które dają różną liczbę punktów. Rozgrywki trwają zaledwie 20 minut, dlatego sprawdzi się dla zabieganych rodziców, którzy pragną każdą chwilę spędzić ze swoimi dziećmi w produktywny sposób.

Kości obfitości

Dwa poziomy zaawansowania, liczenie punktów, liczenie oczek na kostkach, oryginalne strategie i proste zasady.

Gry, które można zrobić samodzielnie

Kartka w kratkę i długopis, czasami również drukarka i Paint – rzeczy, które każdy z nas potrafi obsługiwać.  Czasami tylko tyle wystarczy by spędzić z dzieckiem ciekawy weekend i zwiększyć jego koncentrację, polepszyć pamięć i zwiększyć umiejętności logicznego myślenia!

Weź kartkę i długopis | sameQuizy

Set

Gra o prostych zasadach, którą można kupić w sklepie, zagrać w formie online lub po prostu wydrukować w kolorze. Pomimo prostych zasad nie jest oczywistym, że to dorosły ma większe szanse na wygraną! Gra polegająca na szukaniu „odpowiednich zestawów”, wymaga ogromnego zaangażowania umysłu i myśleniu o kilku kryteriach jednocześnie.
Link do wersji online: https://smart-games.org/en/set/start

Set - rodzinna gra karciana (103958)

Digit

Gra polegająca na układaniu wylosowanego kształtu z zapałek. Każdy gracz po kolei zmienia ustawie jednej zapałki aby przybliżyć wzór do wylosowanego. Grę można kupić w sklepach, ale wykonanie jej samodzielnie nie jest problemem. Potrzebujemy tylko kilku kart z przykładowym ustawieniem zapałek i oczywiście zapałek!

Digit

Criss Cross

Gra polegająca na losowaniu symboli, które każdy gracz umieszcza na odpowiednich planszach. Matematyczny aspekt tej gry to przede wszystkim ciekawe metody obliczania punktów, które również można dopasować do swoich potrzeb i urozmaicać. Plansze dla graczy można wydrukować samodzielnie, a zamiast kostek z symbolami użyć najzwyklejszych kostek do gry. 

Gra w statki

Świetna gra rozwijająca myślenie strategiczne i trenująca posługiwanie się układem współrzędnych. Tę grę również można kupić w wielu wersjach, ale jak najbardziej wystarczy do tego kartka i długopis.
Link do wersji online: http://pl.battleship-game.org/

Gra w statki to bardzo popularna gra, przeznaczona dla dwóch osób. Nie wymaga specjalnego sprzętu i akcesoriów. Właściwie wystarczy jedynie karta papieru i długopis.

Othello 

Kolejna gra dostępna zarówno w wersji planszowej, online jak i możliwa do wykonania samodzielnie. Odpowiedni dobór strategii może być wyzwaniem nie tylko dla dziecka, ale i dla dorosłego!

G3, gra logiczna Othello Classic - G3

Kółko i krzyżyk

Nie ma prostszej i bardziej popularnej gry, która wymaga doboru strategii i jest zrozumiała nawet dla najmłodszych. Jej oczywistą zaletą jest prostota wykonania.

Nawet ta gra posiada wiele możliwości na świetne ulepszenia. Tym razem jednak mniej matematyczne, a bardziej dopasowane do ruchliwych dzieci.

Kiedy dziecko nie może skoncentrować się na grach statycznych, można ustawić dużą planszę do gry w kółko i krzyżyk kilka metrów dalej i rzucać kamyczkami, woreczkami (lub tym co jest pod ręką) w celu zajęcia odpowiedniego pola.

Punto

Sami twórcy twierdzą, że gra ta jest połączeniem gry w kółko i krzyżyk oraz kilku gier karcianych. Zasady bardzo proste, dokładnie tak proste jak samodzielne wykonanie gry, która zawiera tylko karty.

Samotnik

Należy do tak zwanych „gier na myślenie”, czyli gier logicznych. Jej wyjątkowość polega na tym, że każdy może w nią zagrać samodzielnie i nie potrzebuje do tego rodzica. Wszystko polega na pobiciu własnego rekordu i stawaniu się coraz lepszym. Wieczne wyzwanie, która potrafi mocno wciągnąć! 

Gra dostępna w sklepach, łatwa do wydrukowania, ale również w wielu wersjach można w nią zagrać online.

https://www.zagrajsam.pl/dzialy_gier.php?gra=4

Goki Samotnik Solitaire Klasyczny Kolorowy - zdjęcie 1


TOP 7 gotowych matematycznych gier planszowych

Oczywiście nie każdy ma wystarczająco dużo wolnego czasu aby głowić się nad nowymi zasadami gier w karty. Świetnym rozwiązaniem dla takich osób są gotowe gry uczące konkretnych umiejętności matematycznych.

Czarna liczba kids


“Celem gry jest sprawne przeliczanie, klasyfikowanie i liczenie oraz poprawa koncentracji uwagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej.”

Edgard Kieszonkowiec matematyczny Trzecia Połowa


“5 edukacyjnych gier towarzyskich: dwa rodzaje memory, klapek, karuzela i szachraj. Intrygujące ilustracje rozbudzają wyobraźnię, a rozgrywka doskonale rozwija spostrzegawczość oraz, co najważniejsze, umiejętność szybkiego przeliczania ułamków. Ponadto gra ćwiczy zdolność błyskawicznego kojarzenia podobieństw i łączenia poszczególnych elementów w pary.”

Eliksir mnożenia (Rebel)


“Zagrywamy karty z eliksirami, mieszamy je ze sobą (czyli mnożymy) i za ich pomocą niszczymy liczbowe potwory”

Matematyka Brainbox 7+


“Nauka pojęć matematycznych z pomocą obrazków sprzyjających zapamiętywanie”

Pora liczyć


“Uczy liczenia i spostrzegawczości. Można wykorzystać ją w nauce również młodszych dzieci poprzez dostosowanie poziomu trudności do możliwości dziecka”

Epoka kamienia (Bard)


“Musimy podjąć decyzję, co się bardziej opłaca, następnie rzucić odpowiednią liczbą kości, mnożyć i zaokrąglić wynik. Dodatkowo wydajemy nasze zasoby na karty i jedzenie dla naszych podopiecznych”

Akcje i reakcje


“Naszym zadaniem jest umiejętne gospodarowanie majątkiem, inwestowanie na giełdzie i lokowanie pieniędzy w banku.”


Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.