Dlaczego nie mam dobrych ocen?

Nasz system edukacji polega na systematycznym ocenianiu uczniów za ich wyniki w nauce. Zazwyczaj odbywa się to poprzez sprawdziany 📄, kartkówki, odpowiedzi ustne itp. Każdy z nas (prawie każdy) musi chodzić do szkoły i ciężko ukryć, że spędzamy tam dużą część swojego dnia. Przez to chcąc nie chcąc pojawia się w nas pragnienie, aby ten czas dobrze wykorzystać 🤓. Dodatkowo, z powodu tego, jak często jesteśmy oceniani, chcielibyśmy dostawać dobre oceny, ponieważ jest to jakiś wyznacznik tego, czy faktycznie radzimy sobie z materiałem. Niestety czasem pomimo dobrych chęci, coś nam na testach nie wychodzi 😞. Dowiedz się, z czego mogą wynikać gorsze oceny i jak sobie z tym poradzić 😀!

Zdjęcie dodane przez Katerina Holmes: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/wesoly-czarny-nauczyciel-z-roznorodnymi-dziecmi-w-wieku-szkolnym-5905918/

Ocena, jako twój główny cel 😣

Jeśli kilka razy zdarzyło Ci się dostać słabszą ocenę z przedmiotu, możesz za bardzo nastawić się na otrzymanie tej wymarzonej 😓. Przez to, zamiast skupić na nauce nowego materiału, cały czas stresujesz się tym, że mimo starań, znowu dostaniesz kiepską notę. Spróbuj w takich chwilach pamiętać, że Twoim celem powinno być zdobycie konkretnej wiedzy 💡. To dlatego szkoły istnieją: aby nauczyć dzieci rzeczy potrzebnych do zrozumienia otaczającego je świata! Ocena sama w sobie celem nie jest. Jeżeli zależy Ci na osiąganiu lepszych wyników, możesz zapytać nauczyciela lub nauczycielkę o dodatkowe ćwiczenia przygotowujące, wytłumaczenie czegoś albo podanie konkretnych punktów, które do otrzymania danej oceny należy opanować 📈. Później skup się na tym, aby jak najlepiej zrozumieć kolejne materiały, a ocena niech będzie tylko dodatkiem do Twojej wiedzy. 😊

Zdjęcie dodane przez Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-w-omawianiu-planu-lekcji-3772511/

Testy sprawdzają tylko dobrą pamięć 📝

Niestety, sprawdzanie wiedzy w naszym systemie oświaty skupia się na tym, ile jesteśmy w stanie zapamiętać. Testy nie są przygotowane do sprawdzania kompetencji. Nie każdy tak samo radzi sobie ze wkuwaniem informacji, co może frustrować, kiedy mamy mnóstwo do zrobienia, a nasza pamięć odmawia posłuszeństwa 🫠. Nawet kiedy uda się już nauczyć iluś dat i nazwisk, po miesiącu już i tak niczego nie kojarzymy 😖. Z kolei osoba, która liczb ani nazw może kompletnie nie kojarzyć, może być w stanie świetnie wytłumaczyć dany materiał i rozumieć, jaki ciąg przyczynowo-skutkowy za nim stoi 😁! W takich przypadkach nie łam się, spróbuj dogadać z nauczycielem lub nauczycielką i wytłumaczyć, że mimo problemów posiadasz wiedzę. Przede wszystkim bądź dumny, że potrafisz rzeczywiście zrozumieć materiał 💪!

Chwilowa czarna dziura 🫨

Czasami zdarza się, że chociaż w domu i na zajęciach zadania idą jak z płatka, a wszystko rozumiesz bez wysiłku, podczas pisania sprawdzianu wydaje Ci się, że polecenia są wzięte z innej planety, a ty niczego nie możesz sobie przypomnieć 😫. Czasami tak bardzo się stresujemy, że chociaż naprawdę umiemy na sprawdzian, koniec końców i tak nam nie wychodzi. Nie zawsze jest powód, aby coś poszło nie po naszej myśli 🫥. W takich sytuacjach musisz po prostu pisać. W domu rób więcej zadań lub powtarzaj te już zrobione. Poproś nauczyciela lub nauczycielkę o więcej możliwości poprawy. Na pewno widzą, że podczas zajęć wszystko Ci wychodzi i pomogą przełamać problem ze stresem 🥰!

Obraz tjevans z Pixabay

Masz inne priorytety niż oceny 🪡

Nie wszyscy muszą chcieć być piątkowymi uczniami — i to też jest w porządku! Twoim marzeniem może być rozwijanie pasji, kariera artysty lub artystki, może też bycie świetnym sportowcem 🚵🏻‍♀️! Chociaż zdobywanie wiedzy jest bardzo ważne, nie musisz znać każdego szczegółu. Naturalnym jest też, że każdy ma swoje ulubione przedmioty. Ma też takie, których uczenie kompletnie nie sprawia mu przyjemności 🙅‍♀️. Nic nie szkodzi, jeśli czasem coś nie wyjdzie. Ponadto nie da się być najlepszym ze wszystkiego. Warto szukać tego, co najbardziej Cię zainteresuje i po prostu rozwijać!

Zdjęcie dodane przez Riccardo: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-wspinaczka-gorska-303040/

Strach przed wyścigiem szczurów

Może się zdarzyć, że w Twojej klasie większości uczniów zależy na czerwonym pasku na świadectwie i jak najwyższej średniej. Nie ma nic złego w dążeniu do celu, zwłaszcza że niektóre uczelnie wymagają od absolwentów szkół średnich wysokich wyników, aby ich przyjąć 🥇. Niestety, presja ze strony otoczenia lub samego siebie może się na nas mocno odbić 😣. Stres, problemy ze snem oraz skupieniem, ciągły strach, że coś nie wyjdzie oraz przymus ciągłego siedzenia nad książkami z całą pewnością odbiją się na Twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby walczyć o jak najlepsze wyniki, odpuść sobie odrobinę ❤️! Nauka ma sprawiać satysfakcję i jeżeli powoduje u Ciebie negatywne skutki, porozmawiaj z nauczycielami lub szkolnym pedagogiem. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie, dlatego zapamiętaj, że nie warto płacić nim za cyfrę w dzienniku!

Obraz Hieu Van z Pixabay

Pamiętaj, że oceny to nie wszystko!

Mimo iż fajnie jest mieć dobre oceny, nie są one gwarantem sukcesu w życiu! Najważniejsze w chodzeniu do szkoły jest to, aby rozbudzać w uczniach ciekawość świata 🔑. Oceny są tylko dodatkiem. Ponadto szkoły różnią się miedzy sobą i piątka w jednej może być równa trójce w innej 😵‍💫. Uczymy się w różnym tempie oraz mamy predyspozycje do różnych rzeczy 😀. Postaraj się skupić na własnym rozwoju i satysfakcji z poznawania czegoś nowego, a oceny niech nie będą całym twoim światem!

Dodaj komentarz

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.