10 sposobów na nudę w wakacje

W końcu nadszedł czas, kiedy nie trzeba przejmować się lekcjami i wstawaniem. Pogoda dopisuje, można bawić się całe dnie, a do tego jest wiele okazji do wybrania się na wycieczkę. Mimo tego niejednej osobie wakacje w końcu zaczynają się nudzić. Co zatem można robić w wolnym czasie przez dwa miesiące, a przy okazji zadbać swoją kreatywność?

1. Rozwiązuj zagadki logiczne

Krzyżówki, puzzle, budowle z klocków czy łamigłówki to bardzo wciągające zajęcia, które nie tylko są świetną zabawą, ale świetnie wspomagają logiczne myślenie. Więcej o ciekawych grach, które pomogą Ci się rozwijać przeczytasz tutaj. 🤔

2. Zrób doświadczenie chemiczne

Chyba wszyscy kochają bańki mydlane. A co jakby pójść o krok dalej? Weź miseczkę z wodą i nalej tam płynu do mycia naczyń. Później na przeciętą w połowie plastikową butelkę nałóż kawałek szmatki i zabezpiecz go gumką recepturką aby nie spadł. Tą właśnie końcówkę maczaj w wodzie z płynem, a w dziubek butelki dmuchaj. Zamiast baniek wyjdzie ci pienisty wąż z piany! 🤩 Jeśli dodasz do wody jeszcze barwnika spożywczego, efekt będzie ładniejszy.

3. Wymyśl własną grę planszową

To bardzo ciekawe i kreatywne zajęcie. Do tego kto nie chciałby mieć własnej gry? 🤓 Sporządź planszę z różnymi polami oraz kartę z zasadami: jak zacząć, jak się ruszać i kiedy się wygrywa. Satysfakcja po skończeniu gwarantowana, a rodzice i rodzeństwo pewnie chętnie ją z Tobą przetestują!

4. Spróbuj budowania z patyczków

W Internecie można znaleźć liczne szablony do budowania kształtów z połączenia wykałaczek i plasteliny. Taka zabawa pomoże rozwinąć wyobraźnię przestrzenną, a do jej wykonania potrzeba naprawdę niewiele! Szablony i dokładniejszy opis znajdziesz tutaj.

5. „Podróżuj” po świecie 🔍

W dzisiejszych czasach możemy poznawać świat nawet bez wychodzenia z domu! Wybierz sobie miasto lub region w Polsce czy na świecie i dowiedz się, co ciekawego jest tam do zobaczenia, z czego jest znane, jaką ma historię i co się tam jada. Wiesz, że w Australii żyje największa na świecie populacja wielbłądów1?

6. Poszukaj, jakie jest dzisiaj święto

Chociaż większości świąt nie obchodzimy, istnieje o wiele więcej niż dzień dziecka, dzień świętego Mikołaja czy dzień nauczyciela. Na przykład 23 lipca obchodzimy Dzień Lodów Waniliowych! 📅

7. Zbuduj domek na drzewie

To zajęcie zdecydowanie dla starszych, ale młodsi świetnie poradzą sobie na przykład z budowlą szałasu albo bazy z koców. Szukanie odpowiednich podpór, potem dachu a w końcu urządzanie się w swojej budowli to genialne zajęcie niezależnie od wieku, a przy okazji można wykorzystać wiedzę z geometrii.

8. Zrób tor przeszkód

Ruch to zdrowie, także psychiczne. A kto nie chciałby zabawić się w ninję udając, że to w trosce o swój dobry stan. 🥷 Skacz nad przeszkodami, znajdź coś, pod czym trzeba się przeczołgać, ułóż kamyki lub zabawki, aby zrobić między nimi slalom, omiń zawieszone sznurki bez dotykania ich – możliwości jest mnóstwo!

9. Zagraj w kalambury albo czółko

Potrzeba do tego rodziny lub znajomych, dlatego te gry świetnie sprawdzą się na rodzinnych spotkaniach lub podczas odwiedzin u kolegów i koleżanek! Wystarczy kartka papieru i coś do pisania, potem tylko wyobraźnia w ruch i zacznij zabawę!

10. Układaj własne historie ✍️

Możesz bawić się z kimś pisząc na zmianę jedno zdanie historii, możesz samodzielnie zastanowić się, dlaczego coś dzieje się w ten sposób, a nie inny, napisać to, a potem poszukać odpowiedzi. 🗒️ Zobaczysz wtedy, czy Twoje przemyślenia faktycznie się zgadzają a przy okazji nauczysz czegoś nowego! Możesz także spróbować rozwikłać zagadki z Internetu albo spróbować swoich sił jako autor lub autorka przedstawienia.

Czas brać się do roboty!

Wakacje to tak naprawdę krótki czas, dlatego warto wykorzystać go na 100 %. Jest to czas spotkań z najbliższymi, dobrej zabawy, a także poznawania świata, a te sposoby na spędzanie czasu pomogą Ci spędzić go w ciekawy sposób i nie pozwolą nudzić!

Dodaj komentarz

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.