10 powodów, dla których powinniśmy uczyć się matematyki w dobie ChatuGPT

Ciężko będzie znaleźć kogoś, kto jeszcze nie słyszał o fenomenie, jaki jest ChatGPT. Dostępna dla każdego sztuczna inteligencja, która w mgnieniu oka da nam odpowiedź na każde pytanie, jakie możemy zadać. Ale czy na pewno tak jest? A jeżeli tak, to co mielibyśmy w ogóle się uczyć? 🤔💻

ChatGPT nie jest wszechwiedzący

Zacznijmy od tego, że chociaż to narzędzie korzysta z zasobów dostępnych w całym Internecie i było trenowane, aby być jak najbardziej pomocne, nie jest idealne. Ma swoje ograniczenia, a także nie potrafi myśleć kreatywnie. W sieci można było zobaczyć mnóstwo przykładów, jak ChatGPT podawał błędne wyniki zadań lub powoływał się na nieistniejące artykuły, dlatego nie możemy całkiem zaufać, że jego podpowiedzi będą dobre1.

Zdjęcie dodane przez cottonbro studio: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-powazny-kodowanie-programista-5473955/

Mimo wszystko sztuczna inteligencja działa świetnie i będzie mylić się rzadziej, po co więc się uczyć?

1. Nauka matematyki rozwija 🧐

Nabywanie wiedzy matematycznej rozwija wiele umiejętności, a nie jest tylko siedzeniem nad liczbami. Pozwala poprawić zdolności do logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, a także uczy cierpliwości 2.

2. Warto myśleć kreatywnie i logicznie

Rozwiązywanie zadań matematycznych sprzyja kreatywności, szukaniu własnych rozwiązań i radzeniu sobie z problemami w sposób logiczny i uporządkowany. Kiedy napotkamy trudności w życiu, te umiejętności przydadzą nam się bardziej niż tylko wpisywanie równań do kalkulatora!

3. ChatGPT może przestać być dostępny 😮

Ten fenomen, który staje się dla nas coraz bardziej nieodłączny, jest czyjąś własnością. Firma OpenAI nie musi go udostępniać, być może w przyszłości ta technologia będzie tylko na ich własny użytek, a co wtedy zrobią wszyscy, którzy nie uczyli się ufając, że ChatGPT zrobi za nich wszystko?

4. Sztuczna inteligencja nie zapewni kontaktu z człowiekiem

Mimo że sztuczna inteligencja to świetna pomoc w nauce, warto też uczyć się razem z rodziną czy znajomymi. To także rozwijające zajęcie, a kiedy słowa produkowane przez algorytm nie pomogą zrozumieć tematu lub będą błędne, to właśnie do bliskich zwrócimy się o pomoc. Jeżeli na przykład młodsza kuzynka zapyta Cię o pomoc z zadaniem, świetnie byłoby być w stanie jej pomóc.

5. Ktoś musi wyciągać wnioski

Matematyka daje nam nie tylko odpowiedzi na pytania. W dzisiejszym świecie umiejętności analizy danych, interpretowania wyników w zależności od kontekstu i uwzględnianie do tego rzeczy niezwiązanych tylko z liczbami jest czymś, czego sztuczna inteligencja za nas nie zrobi.

6. Zawsze można się pomylić ⚡

Wcale nie rzadko zdarza się, że nawet ogromne firmy padają ofiarą ataku hakerskiego lub jakiś pracownik zrobi błąd i system ulega awarii albo zaczyna zachowywać się w nieprzewidziany sposób. Wtedy ktoś będzie musiał naprawić ten problem, a reszta świata poradzić sobie bez ChatuGPT.

7. Kto wymyśli coś NOWEGO?

Wspomniana wcześniej zdolność do kreatywnego myślenia dała nam narzędzia takie jak sztuczna inteligencja! Wzory matematyczne, algorytmy, zagadki logiczne – wszystko to dzieło ludzkiego umysłu. Aby nowe rzeczy mogły powstawać, potrzebujemy bystrych ludzi, którzy będą tworzyli NOWE rozwiązania, a nie korzystali z utartych schematów.

8. W wielu zawodach, których komputer nie zastąpi, potrzebujemy matematyki 👨‍🎓

Medycyna, inżynieria, programowanie, ekonomia – to dziedziny, jakie jeszcze przez długi czas będą potrzebowały ludzi zamiast maszyn, aby dalej funkcjonować. A wszystkie zawody na nich bazujące korzystają z wiedzy matematycznej3.

9. ChatGPT nie jest nauczycielem

Chociaż sztuczna inteligencja potrafi tłumaczyć całkiem nieźle, to nie do każdego to trafi. Wszyscy jesteśmy różni i niektórzy potrzebują indywidualnego podejścia, którego ona nie zapewni. Zarówno w przypadku nauk ścisłych jak i humanistycznych.

10. Matematyka pozwala nam zrozumieć świat 🧠

Ta dziedzina nauki, poza byciem wyzwaniem dla umysłu, pomaga nam opisać i zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Dzięki niej możemy przewidzieć, jak szybko jabłko spadnie z drzewa albo ile składników musimy mieć do zrobienia eksperymentu chemicznego. Robienie kopiuj-wklej nie pozwoli nam odpowiedzieć sobie na pytania jak? po co? i dlaczego?, a matematyka owszem!

Zdjęcie dodane przez Pavel Danilyuk: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/reka-technologia-szachy-strategia-8438944/

ChatGPT jeszcze nas nie zastąpi! 🔍

Nie da się zatrzymać postępu technologicznego. Ważne jest przy tym, aby nie tracić głowy i nie rzucać wszystkiego, czego już się nauczyło, bo pojawił się nowy gadżet. Bo to tylko i wyłącznie gadżet. Użyteczny, warty uwagi i potencjalnie pomocny, ale nie zwalnia z myślenia. Dlatego fajnie używać ChatuGPT, ale z umiarem i mając na uwadze fakt, że jeszcze długo nie zastąpi nam nauki.

Dodaj komentarz

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.