Jak wspierać dziecko w trudnościach z nauką?

Wychowywanie dzieci jest niesamowitym wyzwaniem, które zajmuje wiele lat i kosztuje masę uwagi oraz emocji. Każdy chce, aby jego pociecha miała zapewnione jak najlepsze warunki i mogła w pełni rozwinąć swój potencjał, aby jako dorosła osoba miała dobre życie ❤️. Jednym z filarów budowania swojej przyszłości jest edukacja. Jeśli nie wiesz, jak zachęcać dziecko do nauki, może znajdziesz tutaj odpowiedni sposób! Zobacz też, co pomoże maluchowi nie zrażać się chwilowymi porażkami.

Przede wszystkim ZADBAJ O EMOCJE

Człowiek jest istotą emocjonalną i nie sposób odciąć się od tego podczas nauki, mimo że sprowadza się ona do czystych faktów i analiz. Większość z nas nie potrafi też po prostu upchnąć sobie informacji do głowy. W tym, aby nauka była efektywna, ważne jest pozytywne nastawienie! Więcej o nim możesz przeczytać tutaj. Słuchanie o tym, czego pociecha się danego dnia nauczyła, radość z małych sukcesów i każdej nowej umiejętności 🏅 są świetnymi sposobami, aby maluch poczuł się pewnie i komfortowo podczas nauki! Warto też doceniać wszelkie pytania od dziecka i zachęcać do próbowania nowych rzeczy. Nawet kiedy nie znamy odpowiedzi na jakieś pytanie, nie należy bać się przyznania do niewiedzy 😯! Dzięki temu maluch zobaczy, że każdy ma prawo czegoś nie wiedzieć, a dzięki wspólnemu szukaniu odpowiedzi nauczy się wyszukiwać informacje! 1

Zdjęcie dodane przez Julia M Cameron: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-biurko-notatnik-internet-4145354/

Wracając do emocji, NIGDY nie należy obwiniać dziecka za trudności w szkole! W dorastaniu chodzi o to, aby móc popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski. Dzieciństwo to czas na poznawanie świata, odkrywanie go oraz rozwój we własnym tempie 🔍! Nie należy też negatywnie wypowiadać się o szkole lub nauczycielach. Szkoła jest miejscem, gdzie maluch powinien poszerzać swoje horyzonty! Dziecko nie powinno na lekcji zastanawiać się, czemu ma się uczyć, skoro nawet rodzice mówią, że to bez sensu 😖.

Zdjęcie dodane przez 周 康: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zdjecie-czterech-dziewczat-noszacych-mundurek-szkolny-robi-znaki-reka-710743/

Zamiast tego warto postawić na rozmowę z nauczycielami i zaangażowanie w życie szkoły 🤝. Dzięki temu zyskasz więcej informacji o tym, jak maluch radzi sobie podczas zajęć oraz potencjalnie wpłyniesz na przebieg zajęć. Warto też wychodzić z inicjatywą zabaw lub wycieczek dla dzieci z rodzicami. To świetne aktywności stwarzające okazję do wymiany zdań z innymi rodzicami 🗣, a także obserwowania pociech podczas zabaw grupowych 👀.

Nie ignoruj, znajdź źródło problemu

Bywa, iż kłopoty z nauką nie są jedynie przejściowe. Nie wolno bagatelizować sygnałów, że coś w szkole jest nie tak. Być może maluch nie radzi sobie z towarzystwem reszty klasy 💔. Może przestaje nadążać za grupą lub realizowany materiał staje się za trudny 😧. W dłuższej perspektywie dziecko może poczuć się przytłoczone i zestresowane, co będzie jeszcze bardziej pogarszać jego wyniki 😟.

Zdjęcie dodane przez Mikhail Nilov: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/ludzie-siedzenie-dzieci-krzesla-7929419/

W takich sytuacjach podstawą jest rozmowa z dzieckiem i dojście do źródła problemów 🔑. Warto też porozmawiać z wychowawcą i nauczycielami, ponieważ to oni na co dzień widzą, jaka jest sytuacja w klasie. Jeżeli źródłem stresu są zaległości w nauce, rozwiązaniem może być zatrudnienie korepetytora 📖. Natomiast w przypadku, kiedy problem leży jeszcze głębiej, dobrze byłoby skorzystać z pomocy pedagoga lub psychologa dziecięcego 🖐. Są to osoby, które mają wiedzę, zdolności oraz odpowiednie narzędzia, aby pomóc maluchom dojść do sedna problemów i pomóc je rozwiązać. 2

Pokaż, że nie ma problemów nie do rozwiązania!

Wiara w siebie, cel do osiągnięcia oraz wsparcie najbliższych to wspaniałe filary kształtowania osobowości 💪! Dzięki nim zdecydowanie łatwiej przechodzić przez trudniejsze okresy i wychodzić z nich silniejszym 😊. Dzieci bardzo potrzebują miłości, uwagi oraz wiary rodziców. Jeżeli chwilowo zmagają się z czymś ciężkim, należy pomóc im odnaleźć narzędzia do radzenia sobie z problemami 🔧. Można zadawać im pytania lub stwarzać wyzwania, z którymi na pewno sobie poradzą. To pozwoli pociesze z powrotem uwierzyć we własne siły i odbudować pewność siebie 😀. Taka zdrowa wiara w swoje możliwości pozwoli chętniej podchodzić do nauki nowych rzeczy.

Zdjęcie dodane przez Daria Obymaha: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/matka-i-corka-na-trawie-1683975/

Kluczowym jest też to, aby doceniać nie tylko efekty, ale też starania ⛅️. Dziecko w okresie wczesnej edukacji daje z siebie 100%, a ponadto niezależnie od chęci, każdemu czasem wyjdzie inaczej niż w zamierzeniu. Miłość, wsparcie rodziny, a także liczenie się z uczuciami i zdaniem malucha to filary, na których wyrośnie ktoś nie do pokonania 💚😁!

Dodaj komentarz

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.