Czy rozwiązywanie zadań z matematyki czyni nas mądrzejszymi?

Choć wielu uczniów niechętnie podchodzi do tego przedmiotu, inni go uwielbiają. Czy to dlatego, że zdolności matematyczne wpływają na ich życie, trenują je jeszcze bardziej 🤔? Może po prostu urodzili się z potencjałem, a innym zostaje tylko im zazdrościć? Dowiedz się, czy możesz wpłynąć na swoje zdolności matematyczne i czy rozwiązując zadania, staniesz się mądrzejszy! 🧠

Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/fancycrave1-1115284/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=819371″> fancycrave1</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=819371″> Pixabay</a>

IQ nie jest wcale stałe 🌊

IQ, czyli iloraz inteligencji jest wskaźnikiem potencjału danej osoby obrazującym sprawność umysłu. Początkowo uważano, że IQ jest cechą genetyczną i niezmienną. Jednak badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan1 wykazało, że nasz wynik może się poprawić 😮! Badacze odkryli, że zdolność do rozwiązywania abstrakcyjnych problemów, bez polegania na wcześniejszej wiedzy, umiejętnościach czy doświadczeniu, może być poprawiona poprzez trening 💪.

W szkole, uczniowie otrzymujący gorsze oceny mogą myśleć, że po prostu nie mają talentu do przedmiotów ścisłych 😟. Oczywiście, niektórym zrozumienie zagadnień matematycznych przychodzi łatwiej, jednak to nie znaczy, że trzeba się poddać! Każdy może zrozumieć matematykę 😀 – wszystko zależy od podejścia i odpowiedniego treningu. Myślenie, że się do czegoś nie nadajemy, jedynie nas dołuje i pogłębia problem.

Co daje lekcja matematyki?

Badanie przeprowadzone przez Stanford University School of Medicine2 wykazało, że korepetycje z rozwiązywaniem zadań arytmetycznych, pomogły dzieciom lepiej i trwalej zapamiętywać🧩! Każde z dzieci biorących udział w badaniu, po 15-20 godzinach korepetycji poprawiło swoje wyniki w testach na inteligencję ⬆️. Radziły sobie nie tylko sprawniej, ale też szybciej!

Rozwijanie siebie i swojego potencjału to nie żadna magia. Każdy może stać się bystrzejszy i poprawić swoje zdolności matematyczne. Aby tak się stało, trzeba znaleźć podejście, które rozbudzi w uczniu chęć odkrywania 🔎. Warto też pamiętać, aby wprowadzać nowe koncepcje krok po kroku. Pomijając coś, na późniejszym etapie może być ciężko faktycznie rozumieć, skąd dana zależność wynika.

Zdjęcie dodane przez Polina Tankilevitch: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/ksiazki-notatnik-dlugopis-kobiety-6929180/

Na prawidłowo poprowadzonej lekcji matematyki, dziecko uczy się:

  • Jak logicznie łączyć fakty 🔗
  • Krytycznie analizować swoje wyniki 🤔
  • Szukać najważniejszych informacji i wyciągać z nich wnioski 🎯
  • Nieszablonowo rozwiązywać problemy 🫧
  • Dostrzegać związki między poszczególnymi informacjami i działami 💡

TEGO JEST WIĘCEJ

Matematyka to nie same cyferki w książkach! Do rozwiązywania zadań potrzebne jest logiczne myślenie, skupienie, wytrwałość oraz ciekawość świata. Wszystko to przekłada się na pewność siebie i swoich zdolności u dziecka 😁. Im częściej ćwiczy się te cechy, tym łatwiej później rozwiązuje się zadania na sprawdzianie, przyswaja nową wiedzę, a nawet rozwiązuje problemy w życiu!

Kompetencje logiczne przydają się nawet w nauce języków, czytania i radzenia sobie z nieuwagą. Rozwiązywanie ćwiczeń z matematyki może też pomóc poprawić stan emocjonalny ⛅️! “Chłodne” podejście do problemu matematycznego i zajęcie umysłu może wyregulować emocje, takie jak strach czy złość3. Dla niektórych sprawdzi się też jako pomoc w walce ze stresem lub zdenerwowaniem, a do tego łagodzi niepokój.

Dodaj komentarz

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.