Czy Słońce pomaga się uczyć?

Mamy wiosnę, a wielkimi krokami zbliża się także lato. Coraz bardziej chce się wychodzić i korzystać z łaskawej w końcu pogody! No bo komu chciałoby się siedzieć w książkach albo przed komputerem, kiedy za oknem jest tak pięknie… Abstrahując od tego, że Słońce poprawia nasze samopoczucie, jak pogoda wpływa na naszą chęć do nauki?

Myszy, przebywając na słońcu, lepiej zapamiętują! 🧠

W czasopiśmie Cell jakiś czas temu ukazał się fascynujący artykuł dotyczący tego, czy promieniowanie ultrafioletowe, jakie emituje Słońce, może wpływać na proces zapamiętywania. Aby to zbadać, wystawiali grupę myszy na składowe światła słonecznego codziennie przez 2 godziny. Druga grupa zwierzątek miała takie sam warunki, ale nie wystawiano jej na światło.

U myszy, poddanych działaniu tego promieniowania wzrosło stężenie pewnej substancji – kwasu prokainowego – co poprawiło zdolności zwierzaków! W porównaniu z grupą „bezsłoneczną” nasze bohaterki lepiej przyswajały wiadomości i skuteczniej zapamiętywały informacje1.

Obraz Alexa z Pixabay

Nie wiemy, czy u ludzi działa to na podobnej zasadzie, ale zawsze to niezły powód, aby wyjść na krótki spacer przed nauką lub w trakcie przerwy!

Słońce a nauka 🌞

Badania, które przeprowadzone zostały na ludziach, także wskazują na pozytywny wpływ Słońca na chęć do nauki i zapamiętywanie. Uczniowie podczas pór roku związanych z dużym nasłonecznieniem wykazywali się większą ciekawością świata. Łatwiej nam wtedy wykorzystywać swoją kreatywność i dawać z siebie więcej2.

Innym ciekawym eksperymentem było sprawdzenie, jak osoby starsze radzą sobie z zapamiętywaniem w różnych temperaturach. Ludzie żyjący w cieplejszym klimacie osiągali gorsze wyniki, kiedy temperatura wokół nich spadała, a umiejętności poprawiały się, gdy robiło się cieplej3.

Zdjęcie dodane przez Ivan Samkov: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/rece-reka-notatnik-pisanie-4238511/

5 powodów, dla których warto wychodzić!

Słońce nie jest tylko źródłem światła i ciepła. Zmiany w ilości przebywania na słońcu w ciągu roku wpływają na to, jak się czujemy, czy mamy mocne kości, a nawet czy dobrze śpimy4. Ta najbliższa nam gwiazda ma zatem więcej zalet niż fakt, że trzyma w całości Układ Słoneczny! Poznajmy więc najważniejsze5:

  • Pozytywnie wpływa na układ trawienny i metabolizm 😋
  • Wspomaga pracę układu hormonalnego 🤗
  • Poprawia samopoczucie, dzięki zwiększeniu produkcji serotoniny (poprawiającej pracę układu nerwowego) oraz endorfin (hormonów szczęścia) 😄
  • Zapobiega niektórym chorobom skóry 😳->😃
  • Pomaga walczyć z nadciśnieniem 😵

Należy pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu może być szkodliwe, z uwagi na niszczące promieniowanie UVA i UVB, dlatego dodatkowo warto przed wyjściem używać kremu z filtrem! 😎

Tam, gdzie świeci Słońce, trawa jest bardziej zielona!

Chociaż zima może być bardzo produktywną porą roku, sprzyja trudnościom w motywowaniu się do pracy i nauki. Do tego niski poziom światła sprawia, że jesteśmy bardziej senni. Na całe szczęście, teraz przed nami ciepły i pełen słońca okres, dlatego z dozą rozsądku, ale korzystajmy, ile możemy z jego dobroczynnych właściwości! 🌻

Dodaj komentarz

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.