Czemu nie mogę się skupić? – Problem z nauką

Chyba każdy zadał sobie kiedyś to pytanie. Problem z utrzymaniem swojej koncentracji, zwłaszcza kiedy w końcu za oknem robi się ładnie, ma mnóstwo ludzi. Nawet dorosłym bywa ciężko, natomiast dzieci w wieku szkolnym będą mieć z tym jeszcze większe trudności. Co przeszkadza nam się uczyć i jak pokonać ten problem?

Uwaga rozłożona na części pierwsze

Na początku warto zapoznać się z tym, na co składa się nasza uwaga. Według psychologii poznawczej mamy 4 podstawowe funkcje jej procesów1:

  • Selektywność, czyli zdolność wybrania konkretnej rzeczy, na której się skupiamy 🔍
  • Czujność, przez którą rozumiemy czekanie na pojawienie się jakiegoś „impulsu” – ważnej informacji – mimo iż większość informacji uznajemy za mało istotne ❗
  • Przeszukiwanie, będące wyławianiem tego, co jest nam potrzebne wśród innych informacji 🤓
  • Kontrola czynności jednoczesnych, czyli robienie kilku rzeczy jednocześnie, działające dobrze pod warunkiem że nie wymagają od nas wiele myślenia 💻🎼 📖

Co to uwaga już wiemy. Powiedzmy sobie, co najbardziej zaburza te zdolności

1. Brak planu pracy i chaos 📃

Nic dziwnego, że mamy problem z ogarnięciem pracy, kiedy nie mamy pojęcia, co tak naprawdę chcemy zrobić. Jeżeli po 5 minutach nad książką przypomina nam się, że mamy bałagan w pokoju i trzeba go sprzątnąć, nauka nie będzie efektywna. Stwórz listę rzeczy do zrobienia i zacznij od najważniejszych punktów. Dzięki temu na pewno uda się zrealizować przynajmniej część zadań!

2. Złe nastawienie 😔

Kiedy nie widzimy korzyści płynących ze zrobienia czegoś, wtedy zdecydowanie mniej chce nam się za to zabierać. Pamiętaj, że chociaż teraz możesz nie widzieć zastosowania dla wiedzy, jaką od ciebie wymagają, nie znaczy to, że ci się nie przyda! Nie traktuj błędów jak porażki, nie zniechęcaj się łatwo i uświadom sobie, że wiedza zostanie ci na całe życie. Jest cennym zasobem i nigdy nie wiadomo, kiedy dana rzecz okaże potrzebna albo znajdzie się coś, co cię zafascynuje.

3. Brak przerw ⌛

Zwłaszcza u małych dzieci, jest to ogromny błąd. Kiedy koncentrujemy się zbyt długo, skupienie nie będzie takie efektywne. Zdecydowanie lepiej jest podzielić naukę i robić regularne przerwy, dzięki którym łatwiej i z większą ochotą będziesz zabierać się do książek! Więcej o poprawie koncentracji przeczytaj tutaj.

4. Tłok, hałas i bałagan 😵

Krzyki wokół, walające się wszędzie zabawki lub ubrania, biegające rodzeństwo czy telefon pod ręką to zdecydowani wrogowie uczenia się. Wszystkie rozpraszacze w zasięgu wzroku i słuchu będą przeszkadzały w nauce oraz kusiły zrobieniem “chwilowej” przerwy, kiedy tak naprawdę nic jeszcze nie zrobiliśmy. Przez to lepiej znaleźć ciche i spokojne miejsce oraz poprosić rodzinę, żeby postarała się Ci w tym pomóc.

5. Zmęczenie i kiepska dieta 😴🍩

Ból brzucha, głowy, zmęczenie po całym dniu w ruchu albo w szkole, kiepsko przespana noc, stres, ochota na zabawę po słodyczach – wszystko to czynniki zdecydowanie pogarszające nie tylko zdolności do nauki, ale także zdrowie. W przypadku, kiedy odczuwamy to jednorazowo, lepiej jest odpocząć albo zrobić tylko niezbędne minimum. Jeżeli jednak często czujesz się źle, warto sięgnąć po radę specjalisty.

Dobre nawyki przyniosą efekty!

Zmieniając tych kilka rzeczy w swoim otoczeniu odczujesz różnicę! Dzięki wykorzystaniu kreatywnych metod nauki, dobremu podejściu i zadbaniu o swoje stanowisko pracy można zdecydowanie poprawić nie tylko stosunek do nauki, ale także zobaczyć poprawę zdolności2. Nauka jest naszym sprzymierzeńcem, dlatego dbajmy o to, aby chętnie się do niej zabierać i uczynić ją efektywną!

Dodaj komentarz

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.